We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Brutovce

by Džumelec

/
  • Streaming + Download

    Purchasable with gift card

     

1.
Bankov 03:46
Tu hore jaká hmla, a pritom dole nič. Bahniatka teraz nemáte byť. Čo tu robíš v lese čerešňa? Aké máš čiarky po celej kôre, to má viacej stromov. Tak koho je to internet? Nevládzeš? No poď už na koňa a nezablať mi bundu. Nedávaj mi ruky na oči, dobre na ústa môžeš, aspoň ti nadýcham, sa ti oteplia. Ale drž sa. Či už spíš? Tu už je civilizácia, pozvárané vozíky a ozdobný sklobetón modrý na skalke. Pohnité jablká na streche, popadali na seba. Ale nie to je montážna pena, vybublaná, hnedá. Pohnité, pohnité jablká, popadali na seba. Ale nie, to je montážna pena, vybublaná, hnedá.
2.
Načúvací 02:55
Neskutočne veľký zapaľovač, taký do celej ruky, a za štyridsať centy. Môžeš aj s ním posvietiť jak s baterkou, a aha koľko plynu, za štyridsať centy. Dnuka sú tabletkové baterky až tri, a za štyridsať centy. Vyberám ich a dávam dnu pre načúvací. Keby sa kupovali samostatne, jedna je po euro pre načúvací. A ja tu mám pre môj načúvací baterky v zapaľovači za štyridsať centy. Bači má nabitý načúvací. Bači má načúvací, bači má načúvací.
3.
Dadakedy 03:12
Dadadadakedy, dadadadakedy, jak som frajeroval dakedy. Nakreslil som seba usmievavého, vyfarbeného, velikánskeho. A môj bicykel, okrúhle kolesá, veľa prehadzovačiek, a moderný rám. Nakreslil som kamaráta Kaja skrčeného, nevládajúceho, na pedále nedosahujúceho. A jeho bicykel krivoľaký, vajcové kolesá, lacný a škaredý. Dadadadakedy, dadadadakedy, jaká som bol sviňa dakedy. Dadadadakedy, dadadadakedy, jak som frajeroval dakedy. Nakreslil som sa hrdinsky bicyklujúceho. V takej krajine kde sme to mali zakázané. Bo tam chodí veľa áut. Dadadadakedy, dadadadakedy, jak som frajeroval dakedy. Na papieri, na papieri, jak som frajeroval dakedy. Dala sa robiť finta so suchým pastelom, keď sa mi nechcelo to vyfarbovať celé. Džabol si trošku pastelom dostredu, a dookola to rozmazal prstami, holými rukami. Na papieri. Na papieri, na papieri, jak som frajeroval dakedy. Dadadadakedy, dadadadakedy, jak som frajeroval dakedy.
4.
Brutovce 04:22
Brutovce, Brutovce, Brutovce. Je tu ticho. Počuješ zvoniť kozu na druhom kopci, čo skoro nedovidíš, také je tu ticho. Je tu dobrá voda. prichádza z jaskyne z kopca, samospádom, vonia po materinej dúške. Brutovce, Brutovce, Brutovce. Stojí tu čas. Už desať rokov chodím na povalu kontrolovať krídla babôčky pávookej. Ani sa nepohli a nestratili farbu. Brutovce, Brutovce, Brutovce. Sú tu škriatkovia. Nechávame im jedlo, na ich kamenný balkón maličký, a vždycky zmizne. Sú tu lopúchy. Pri potoku také veľké, že asi sa pod nimi postrácame. Brutovce, Brutovce, Brutovce.
5.
Fabka 04:44
Dve hodiny v aute, a už vidím našu drevenicu. Dve hodiny v aute, ale nezobrali sme kľúče. Čo teraz, čo teraz, čo teraz, čo urobíme. Čo teraz, čo teraz, čo teraz, asi sa vrátime. Čo teraz, čo teraz, čo teraz, nie asi sa vlámeme. Cez okno neni šanca a cez dvere treba hasák abo vŕtačku. Bači, sused, pamätáte si ma? Bači, sused, a páčili ste zámok? Bači, sused, vypáčili by ste nám? Oni čakali v teple, na kožušine z diviaka. Oni čakali v teple, od bačiho dostali mirindu. Čo teraz, čo teraz, čo teraz, čo urobíme. Čo teraz, čo teraz, čo teraz, sa nezbláznime. Čo teraz, čo teraz, čo teraz, s bačim sa vlámeme. Pre vŕtačku šťavu, živý drôt a nulák. Za poistkami bývajú osy. Osy strážia šťavu, ešte že spia. Posvietim na fabku, prevŕtame ju sviňu jednu. Cvaklo to konečne, zachránili ste nás. Ten pocit vojsť do domu, ten pocit, katastrofa zažehnaná. Ten pocit, že ďalej už, ten pocit, že normálne sme na chate.
6.
Popevky 04:02
iba hudba
7.
Trucom 02:58
Materina dúška sa kýve, chveje, chveje, kýve. Jašterica tučná sa kýve, chveje, chveje, kýve. Dorastá tatata, Dorastá tatata jej chvost. Pochopil som, že prírody sa možno dotknúť iba ak trucom. Nemyslím trusom, ale trucom. Nemyslím srdcom, ale trucom. Nemyslím nástenkou, ou ou ou, špendlíkovou, ou ou ou, z Plus sedem dní obrázkovou, na Deň Zeme, na skrášlenie pripravenou, ou ou ou. Pochopil som, že prírody sa možno dotknúť iba ak trucom.

about

Toto by chcel byť krajinársky rap.
Krajinkári majú finty ako si vychutnať nejaké dobré miesto a precítiť kľudne aj každú vetvičku.
Rapujúci sa vedia tešiť, že moja materina dúška je lepšia ako tvoja materina dúška.
O to som ich chcel vyžmýkať.
Tieto popevky nakoniec neospevujú len krajinky, ale menovite aj:
Výlet na Bankov
Jedného suseda v Brutovciach
Nakreslený obrázok suchým pastelom
Dedinu Brutovce
Zážitok s vlámaním sa do vlastnej chaty
Výhľad na horu Spišskú
Učiteľkinu životnú pravdu od indiánov.

Písal som to v kuchyni, nahrával s basou v kúpeľni, počítačoval v obývačke.
Je to instantná hudba, lebo je taká iba vysušená so stopovými prvkami, a až keď si to zaleješ vlastnými pocitmi, tak sa možno rozvinie.

ďakujem:
Kubbasak za požičiavanie basy
Ľub Štc za požičiavanie gitary a spoluzloženie kusu melódie vo Fabke
Brutovciam

credits

released January 21, 2014

license

tags

about

Džumelec Košický kraj, Slovakia

contact / help

Contact Džumelec

Streaming and
Download help

Report this album or account

If you like Džumelec, you may also like: